Range Rover Evoque - Szlachectwo zobowiązuje

Range Rover Evoque - Szlachectwo zobowiązuje

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Chociaż maksyma „noblesse oblige” stworzona została przez francuskiego pisarza (księcia de Lévis) to jej znaczenie idealnie pasuje do brytyjskiego w swych korzeniach Range Rovera Evoque. Zwycięska formuła pierwszej serii tego modelu produkowanego przez niemal 8 lat zaowocowała liczbą ponad 200 nagród i około 770 000 egzemplarzami sprzedanych aut. Z pewnością  dlatego ogólna stylizacja nowego Evoque jest ewolucyjna, a nie rewolucyjna. Chociaż  to co „pod skórą” jest już zupełnie inne.

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Zastosowana w najnowszym modelu platforma podwoziowa JLR Premium Transverse Architecture może pomieścić silniki spalinowe, hybrydy plug-in i całkowicie elektryczne napędy. To przykład mody czasów współczesnych. Wersja, którą  miałam przyjemność jeździć wyposażona została w w 249 konny silnik benzynowy i 48-woltowy, łagodny system hybrydowy.  Odzyskuje on energię hamowania, którą przechowywuje w akumulatorze, by następnie wykorzystać ją do jazdy z niewielką  prędkością oraz  poprawić wydajność podczas przyspieszania samochodu.

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Proces ten wspmaga doskonale funkcjonująca 9-cio biegowa skrzynia automatyczna i napęd na 4 koła. Pięciodrzwiowe, sztywniejsze nadwozie nowego Evoqua o zwiększonym rozstawie osi, otrzymuje wiele detali ze starszego i większego brata, doskonale przyjętego modelu Velar: reflektory przednie i tylne lampy, zarys zderzaków oraz oryginalne wysuwane z nadwozia klamki drzwi.  Zajmując miejsce wewnątrz dostrzegam kolejne „cytaty” ze wspomnianego modelu. Są więc: wyświetlacz zastępujący klasyczną tablicę przyrządów i  dwa 10-calowe ekrany dotykowe w konsoli centralnej służące do sterowania i kontrolowania podzespołów auta i licznych systemów wspomagających.

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Górny z nich, po uruchomieniu samochodu samoczynnie ustawia się pod dogodnym do obserwacji kątem, dolny zaopatrzono w eleganckie aluminiowe pierścienie pokręteł. Jest w tym coś co przywodzi na myśl wyposażenie drogich jachtów. Jazda również w pewien sposób przypomina wodną podróż. Wydaje się  bardziej „miękka” niż w poprzednim modelu. Oczywiście  nadal oznacza to odpowiednią  stabilność i  bardzo dobre tłumienie.

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Czuć w tym ducha większych modeli Range Rovera. Można wręcz pokusić się o analogię z historycznie potężną flotą morską  „British Empire”.  Nawet mniejsze jej okręty korzystały z chwały ogromnych krążowników. I chociaż większość egzemplarzy Evoque  jest przeznaczona do życia w mieście lub jazdy po lewym pasie autostrady to dobrze jest mieć świadomość drzemiących w tym modelu prawdziwie terenowych możliwości. Trzymając się wodnych koneksji: głębokość brodzenia najnowszego Evoqua producent określa na 60 cm.

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Wybrałam się w podróż na praski brzeg Wisły by pokusić się o sprawdzenie tej cechy. Mój testowy zapał ( 🙂 ) powstrzymała jednak urocza atmosfera nadwiślańskiej restauracji  „Boathouse”. Z perspektywy jej otoczenia, w wiosennej, słonecznej atmosferze wietrznego dnia mogłam jeszcze raz spojrzeć na atrakcyjne szczegóły sylwetki najmniejszego Range Rovera. Modowy charakter i modny biały kolor auta doskonale współistniał z sukienką i obuwiem pochadzącymi z kolekcji Niny Basco, którą właśnie nosiłam.

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Evoque świetnie gra rolę brytyjskiego dżentelmena, odpowiedniego  towarzysza dla współczesnej, eleganckiej  kobiety. W najnowszym wcieleniu  zyskał jeszcze jedną przyjazną cechę.Wewnętrzne lusterko wsteczne jest zarazem ekranem, który może na życzenie wyświetlać obraz z kamery nad tylną szybą. Wolno więc je „bezkarnie” ustawić tak by służyło jako zwierciadło do porannego makijażu. Jedno delikatne dotkniecie palcem, bez potrzeby precyzyjnego ustawiania,  przywróci jego właściwą funkcję, tak aby bezpieczeństwo ruchu drogowego nie było zagrożone 🙂

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz

Range Rover Evoque - Luiza Dorosz
A jeśli drogie Panie i mili Panowie zechcecie poznać więcej ciekawostek i na stałe zaprzyjażnić się z nowym Range Rover Evoque zapraszam do wytwornego miejsca jakim jest  „British Motor Club” – warszawski showroom i klub motoryzacyjny Jaguara i Land Rovera.
Range Rover Evoque - Luiza Dorosz
Adam Pękala
Mua: Kamila Tadriyan
Hair: Iwona Kaim
Stylist : Nina Basco, Sunloox
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *