JAGUAR F-PACE- POKÓJ W SZYBKIM TEMPIE

JAGUAR F-PACE- POKÓJ W SZYBKIM TEMPIE

JAGUEAR F-PACE - LUIZA DOROSZ

Pojazdowi trudno przypisać „pokojowe” cechy. To sposób jego użycia decyduje o charakterze. Ale czasem kwestie techniczne sprawiają , że (o czym wie niewielu użytkowników samochodów z czterokołowym napędem) pojazd może posłużyć i to pod rygorem obowiązku (zapisanego w stosownych rozporządzeniach) w działaniach na rzecz obrony pokoju. A mówiąc bezpośrednio – w działaniach wojennych. To nie żart, ale absolutnie poważna sprawa.

JAGUAR F-PACE - LUIZA DOROSZ

Armia w razie wojny lub ogłoszenia mobilizacji potrzebuje dodatkowych pojazdów do transportu ludzi i sprzętu.Tym samym przybywa jeszcze jeden powód by starać się o pokój – zachowanie w możliwie dobrym stanie pięknych samochodów, które towarzyszą nam w codziennym życiu…
Do takich motoryzacyjnych gatunków zagrożonych ewentualną mobilizacją należy JAGUAR F-PACE.

JAGUAR F-PACE - LUIZA DOROSZ

Ten wprowadzony w poprzednim roku crossover oferuje nowoczesny design, najwyższy komfort, bogate wyposażenie oraz mocne jednostki napędowe. Sztywne nadwozie Jaguar F-PACE ’a wykonane z aluminium jest smukłe, ma znakomite proporcje i nisko poprowadzoną linię dachu. Niskie przednie reflektory przypominające zmrużone oczy i wąskie lampy tylne, które niemal żywcem przeszczepiono ze sportowego modelu F-TYPE doskonale komponują się w spójną stylistyczną całość.

JAGUAR F-PACE - LUIZA DOROSZ

Ponieważ decydujący wpływ na właściwości jezdne auta ma idealny rozkład masy, w prezentowanym tu modelu rozstawiono koła daleko w narożnikach. Bardzo dobry kontakt Jaguar F-PACE ’a z podłożem zapewnia z kolei wielowahaczowe zawieszenie z przodu i z tyłu. Ma ono regulowaną siłę tłumienia amortyzatorów zmienianą przyciskiem na konsoli środkowej i dzięki temu w każdych warunkach drogowych pracuje wystarczająco miękko i sprężyście.

JAGUAR F-PACE -LUIZA DOROSZ

Takie cechy wręcz odwzorowują naturę imiennika tego samochodu ze świata zwierząt. Wprawdzie jaguar postrzegany jest jako drapieżnik, ale to przecież głównie nazwa gatunku zwierząt żywiących się mięsem. W przeciwieństwie do innych wielkich kotów jaguary bardzo rzadko atakują ludzi – można nawet z przymrużeniem (kociego) oka stwierdzić , że są zwierzętami pokojowymi.

JAGUAR F-PACE - LUIZA DOROSZ

Aby nie wchodzić zbyt głęboko w te kwestie nadmienię, że okaz „oswojony” dla mnie przez warszawską firmę JLR CENTRUM żywił się nie mięsem, a olejem (napędowym). I rozdzielał 8 biegowym automatem pozyskaną z niego energię 240 KM oraz 500 Nm pomiędzy osiami tak aby jak najbardziej zmniejszyć podsterowność. W warunkach dobrej przyczepności 90% siły napędowej trafia na koła tylne, a tylko 10% na przód. Jeśli tył zaczyna tracić przyczepność, w ciągu 165 milisekund komputer potrafi przerzucić 50% momentu do kół przedniej osi.

JAGUAR F -PACE - LUIZA DOROSZ

Z zaawansowanym napędem i zawieszeniem dobrze współgra elektromechaniczny układ kierowniczy, który nie jest nadmiernie wspomagany, a przez to precyzyjny. Efekty zastosowanych w Jaguar F-PACE rozwiązań technicznych czuć bezpośrednio – samochód jest zdumiewająco neutralny w prowadzeniu i angażujący. Urody prezentowanemu Jaguarowi dodaje pakiet R-Sport połączony z 20 calowymi kołami o czarnych obręczach. Na wyśmienitą ocenę zasługuje komfortowe wnętrze rozświetlone dodatkowo szklanym dachem.

JAGUAR F-PACE -LUIZA DOROSZ

Przednie wentylowane i podgrzewane fotele Jaguar F-PACE ’a można elektrycznie dostosować do własnych preferencji, pozostawiając jeszcze dużo miejsca dla pasażerów tylnych (podgrzewanych i z regulowanym ustawieniem kąta pochylenia oparcia). Również wirtualna tablica przyrządów zmieniająca swój wygląd w zależności od wybranego trybu jazdy i centralny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości pokazują klasę tego Jaguara. Pokój wewnętrzny prowadzącemu zapewniają liczne systemy bezpieczeństwa ukryte w skrótach: ABS, ASR, IDD, AEB, ASPC, DSC, LHL oraz czujniki i kamery pomocne w manewrach ulicznych i terenowych.

JAGUAR F-PACE - LUIZA DOROSZ

 

A gdy z wielogłośnikowego systemu Meridian zainstalowanym w F-PACE wybrałam piosenkę „War” Edwina Starra zobaczyłam w wyobraźni urodziwe dziewczyny konstatujące politykę przełomu lat 60-tych i 70-tych. I chociaż nie chodzę boso jak one, to mam na sobie podobne sukienki i wiem, że dobrze byłoby (w wolnym tłumaczeniu) „achieve peace in a Fast PACE” 🙂

 

Photo: PATRYK PATYNOWSKI
MODEL: LUIZA DOROSZ
MUA: KAMILA PATYNA
HAIR: IWONA KAIM
DRESS: BUBBA FASHION
SHOES: CARINII

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *