Mazda MX-5 - Harmonia Piękna i Mocy

Mazda MX-5 - Harmonia Piękna i Mocy

Japończycy jak mało kto perfekcyjnie adaptują wielowiekową tradycję i filozofię dawnych pokoleń dla współczesnych zastosowań. Doskonałym przykładem tego stwierdzenia może być MAZDA MX-5 . Samochód stworzony został według średniowiecznej koncepcji „Jinba Ittai” czyli „jedności jeźdźca z wierzchowcem”. Stosowana w dawnym rytuale „Yabusame” idealna harmonia łucznika z koniem umożliwiała trafienie do celu w czasie galopu. Podczas takiej próby jeździec w rękach trzymał łuk i jednocześnie za pomocą ruchu kolan sterował wierzchowcem.

Mazda MX-5 Luiza Dorosz

W przełożeniu na język motoryzacji określenie „Jinba-Ittai” oznacza harmonijne połączenie oraz skuteczną interakcję kierowcy z samochodem. Zwarte podwozie, precyzyjna i dynamiczna zmiana kierunków jazdy oraz zwrotność podczas manewrowania – to zespół cech, które górują nad mocą i maksymalną prędkością. Zresztą ani mocy – 160 KM, przy relatywnie niskiej masie, ani prędkości – 215 km/h, przy współczesnych ograniczeniach , zupełnie nie brakuje.

Mazda MX-5 Luiza Dorosz

Stosowanie dużych jednostek napędowych, które zapewniałyby większą moc, ale jednocześnie zwiększały masę własną samochodu nigdy nie należało do strategii Mazdy. Nie można jednak tej postawy mylić z popularnym w ostatnich latach „downsizingiem”. Także w tym zakresie japońscy inżynierowie okazali się godni wielowiekowej dalekowschodniej kulturze podążając własną, odmienną drogą. W rozwiązaniach konstrukcyjnych zastosowali innowacyjną technologię SKYACTIV optymalizującą znane rozwiązania, które inni producenci uznali już za „wcześniej wyczerpane”.

Mazda MX-5 Luiza Dorosz

I uczynili to kompleksowo poddając zabiegom silniki, przekładnie, nadwozia i zawieszenia.
SKYAACTIV w symbiozie ze stylistyką „KODO” – „duszy ruchu” stworzył sukces konstrukcyjny,wizerunkowy i sprzedażowy.Dzięki uprzejmości firmy BOŁTOWICZ miałam przyjemności posmakować tego sukcesu…Do jazd i sesji przygotowano model RF (ang. retractable fastback), czyli wariant czwartej generacji modelu MAZDA MX-5 ND ze składanym, sztywnym dachem. Przy założonym dachu, samochód prezentuje się jak coupé w wydaniu fastback, a po złożeniu dachu (możliwym także w czasie jazdy) zmienia się w kabriolet, a raczej targę.

 

Mazda MX-5 Luiza Dorosz

Tym sposobem mamy do dyspozycji wyjątkowe auto, które jest nie tylko eleganckie i atrakcyjne stylistycznie, ale także bardzo praktyczne i funkcjonalne. Niezależnie od pogody, o czym mogłam się przekonać osobiście – bo ta była bardzo zmienna – możliwe jest jego komfortowe codzienne użytkowanie.
Przyjemność prowadzenia wzmocniona zostaje funkcjonalnością i estetyką kabiny – tylko to co potrzebne i w odpowiednim miejscu… Oczywiście musimy mieć świadomość, że to pojazd dwuosobowy, więc ci, którzy nie zostaną zaproszeni na przejażdżkę w absolutnie pierwszej kolejności będą rozczarowani…

 

Photo: Patryk Patynowski

Model: Luiza Dorosz

Hair: Iwona Kaim

Stylist : Boca

Shoes : Carinii

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *